TBA Hírlevél #2 - 2024/05/31
Bruno Branstetter, ingyenes kisregény, Charles Fort, sikító pénztárcák és uborkaszezon
„Az áhítatos csöndet csak a törött csontok súrlódása, a szakadó bőr szisszenése törte meg, ahogy a leplekbe burkolt, véres testek és foszló tetemek koturnusaikon lépkedve araszoltak az oltár felé.”
Valószínűleg nem mondok semmi újat azzal, ha kijelentem, hogy nagyon szeretem Patonai Anikó Ágnes novelláit. Szereplőire még azokból az időkből emlékezhetünk, amikor az iskolapadban szentségeltünk és nem értettük, hogy mégis mi a francért olyan fontos az, hogy Petőfi Sándor mit csinált Szendrey Júliával. Ha anno odafigyeltél történelem és irodalomórán, és maradt még valami a kobakban abból, amit megpróbáltak belekényszeríteni, akkor az most jól fog jönni.
Rózsa Sándor, Bolyai Farkas, Czakó Zsigmond, Orlai Petrich Soma, Egressy Gábor, Karacs Ferenc, Petőfi Sándor, Szendrey Júlia... Ismerős nevek, ismerős életrajzok. A történelemkönyvekből azonban nem derül ki, hogy összeköti őket a lovecraftiánus kozmikus rettenet, a Cthulhu-mítosz, és persze Bruno Branstetter.
Hosszan tartó unszolás, noszogatás és némi cseszegetés után Ági végre egy kisregénybe ültette át Bruno Branstetter evilági kalandjait. Azoknak a lovecraftiánus írásainak egy részét, amelyekben a 19. századi Magyarország elevenedik meg, és amelyek szereplőit te is ismer(het)ed a történelemkönyvekből. Azonban az életútjaikhoz adott csipetnyi mítosz merőben új megvilágításban tárja eléd személyes tragédiájukat, vagy sorsfordító sikereiket – olyan lábjegyzetek ezek, amelyek kimaradtak az életrajzokból.
Ági a Medium blogján szokta publikálni további írásait, sajnos fájóan keveset és azt is rendszertelenül, mindenképpen nézz körül ott is. Az alábbi gombra klikkolva pedig letöltheted .epub formátumban Patonai Anikó Ágnes: Bruno Branstetter című kisregényét. Rohadtul ne hagyd ki!
U.i.: Ági olyan kultista szertartást mutat be az egyik történetében, hogy mind a tíz ujjadat megnyalod. Feltéve, ha bírja a gyomrod.
David Haden, a Tentaclii blog szerzőjének Patreon oldalán az egyik támogatója feltette a kérdést:
A Suttogás a sötétben történetében Lovecraft megemlíti „Charles Fort extravagáns könyveit”. Mi volt a véleménye Fort személyéről, és milyen hatással volt Fort az „olyan jelenségekre, amelyek kívül esnek a jelenlegi megértésen”?
Az említett részlet a novellából:
„Minél nagyobbakat derültem az efféle teóriákon, annál szívósabban védték őket a barátaim; s hozzátették, hogy a legfrissebb beszámolók, még ha korábbi legendákkal nem is törődünk, akkor is túl egyértelműek, logikusak, részletesek és józan módon prózaiak hozzá, hogysem egyszerűen figyelmen kívül hagyhassuk őket. Két-három fanatikus olyan messzire ment, hogy kijelentette: lehet valami az indiánok régi történeteiben, melyek a rejtőző lényeknek földönkívüli eredetet tulajdonítanak. Bizonyíték gyanánt Charles Fort hagymázas könyvét idézték, amelyben a szerző nem kevesebbet állít, mint hogy a múltban már gyakorta keresték fel a Földet élőlények a világűrből. A legtöbb ellenlábasom azonban egyszerű romantikus volt, aki mindenáron valóságosnak akarta érezni a rejtőzve élő törpékről szóló fantasztikus históriákat, melyek Arthur Machen kiváló horrortörténetei révén váltak széles körben ismertté.”
Kornya Zsolt a fordításban a „hagymázas” jelzőt használta, de az angol szövegben a „the extravagant books of Charles Fort” szerepel.
Természetesen Lovecraft nem véletlenül említette meg Forth könyveit a történetben, ismerte műveit, és bár soha nem találkoztak, a saját véleménye megvolt Fort személyéről is. Haden részletesen válaszolt a kérdésre a nyilvános blogján, érdemes elolvasni, tartalmas bejegyzés.
Májusban eléggé rájárt a rúd a pénztárcánkra eddig is – új Azilum lapszám és az összes eddigi lapszám utórendelése, Francois Baranger: Az őrület hegyei előrendelés –, és erre még rátett egy lapáttal a The GiftForge is. A The GiftForge nemcsak társasjáték rendezőket és kiegészítőket készít, illetve forgalmaz, de nemrég elindult a könyvtámasz termékvonaluk is. A negyedik könyvtámaszuk pedig Cthulhu-mítosz témájú, a nyomozóirodából nyíló dimenziókapun át jutunk el R'lyeh városába. Nem műanyag, nem fröccsöntött Temu trash, hanem fa, amit lézervágóval munkálnak meg.
A The GiftForge egy kis családi, kétszemélyes manufaktúra, nagyon jó látni, ahogy évek óta folyamatosan fejlődnek, bővülnek. Kitti és Tamás nagyon kedves emberek, nyugodtan rendelhetsz tőlük, ha bármi fennakadás lenne, ők nem hagynak magadra.
Nagyon vegyes, nagyon rövid felvágott
Nem kell számítanunk arra, hogy az Alone in the Dark folytatást kapna • Insider Gaming | Gamekapocs
Érkezik az erősen Lovecraft ihletésű The Secret World MMORPG (amiből idővel The Secret World Legends lett) asztali szerepjáték verziója a Sawage Worlds rendszerrel; mondjuk ezzel elkéstem, mert hétfőn járt le a Kickstarter kampány • Kickstarter
Mike Mignola Hellboy + B.P.R.D. bundle 70 tétellel, darabja fél dollár (teljes BPRD, teljes Hellboy + különszámok, regények, ifjú Hellboy stb.) • Humble Bundle
Kilépett az Early Acces státuszból a The Tribe Must Survive lovecraftiánus stratégiai játék, a megjelenés alkalmából van rá 20% kedvezmény is • Bloody Disgusting | Epic Store | Steam
Épelme
Jön a nyár, jön az uborkaszezon a színtéren. Igyál sok vizet, használj naptejet, napozás után ne ugorj fejest a harminc centis vízbe, R’lyeh sokkal mélyebben van.
Cthulhu fújja meg a vasárnapi levesedet, és persze Fhtagn!
A Nagyobb Hasbeszélő